Lucka 24. Träningskalendern! GOD JUL!

Så har vi kommit till sista luckan och här är en video. Men det viktigaste i denna lucka är texten nedanför, själva grejen varför julkalendern existerade på bloggen. Jag vill berätta om träning, jag vill inspirera till träning, jag vill motivera dig till att röra din fantastiska kropp och jag önskar att alla kände att motion var något för dem. En gåva att ge sig själv som kommer att ge dig själv så många fördelar att du storknar av lycka! 

Så har vi kommit till sista luckan och här är en video. Men det viktigaste i denna lucka är texten nedanför, själva grejen varför julkalendern existerade på bloggen. Jag vill berätta om träning, jag vill inspirera till träning, jag vill motivera dig till att röra din fantastiska kropp och jag önskar att alla kände att motion var något för dem. En gåva att ge sig själv som kommer att ge dig själv så många fördelar att du storknar av lycka! 

Ett långt, friskt och energifyllt liv. Något jag tror att de flesta önskar sig. Receptet på detta är ganska enkelt ( egentligen ) men människan har en tendens att komplicera, avancera och lägga in alldeles för mycet regler i vad/hur och när vi ska göra saker. Tänk om det egentligen är enkelt? Tänkt om allt du behöver redan inom dig? Tänk om alla tankar och attityder om att det är jobbigt, blodigt och lidande egentligen är fejk? Hur skulle det vara? 

Receptets bas lyder: Motion, bra kost och återhämtning. Sover du ordentligt? Om inte kan motion bidra till bättre kvalitet och stabilare sömn. Känns det motigt att träna? Kanske kosten kan ge dig en riktig kick i energi? Ser du, det är så vackert, allt hör ihop. När vi avancerar allt så missar vi just den tjusningen. En kund kom till mig en gång med ett stort leende på läpparna och sa: 

– Jag går ner stadigt i vikt, men är aldrig hungrig?! Är det inte konstigt!? 

Nej, det är inte konstigt. Det är precis som det ska vara. Det handlar om att lägga lite tid på att ta reda på hur just din kropp fungerar och finlira lite i din egen planering. 

När bantning (dagens betydelse av ordet) kommer in i bilden skapar detta ofta hunger och orkeslöshet. Träningen blir ett måste och det enda rätta blir att ”bita ihop” för att få de efterlängtade resultaten som det så ofta suktas efter – gå ner i vikt. Oh, en farlig längtan som ger felaktiga bevis på att något ”fungerar”. NEJ, det är inte ett resultat att fästa sig vid. Du går ner snabbt i vikt vid en magsjuka också, inte betyder det att vi ska gå och slicka på alla magsjukas koppar eller gafflar för att lyckas med en viktnedgång. 

Är det något jag kommer återkomma till nu 2018 i denna blogg så är det just – Fel sätt – Rätt sätt. Allt handlar om att tillsammans skapa ett hälsosammare klimat i hälsovärlden. Detta klimatet skapar vi genom att tänka och leva på det sätt vi önskar se. 

Om jag fick peta in något i din hälsoplan 2018 så skulle det vara att du ska KÄNNA resultat i kroppen, så som – energi, – vilja, – styrka, – positiv attityd, – hunger efter hälsa och utveckling i den riktning du önskar se och känna. Jag skulle vilja peta in viljan att ge dig själv rätt förutsättningar att skapa den livsstil du önskar och känslan av att vilja ge dig själv en high five varje dag du vaknar! 

GOD JUL!


Inga kommentarer

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.